O autorze
Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina od grudnia 2014 r. Z samorządem związana od 1995 r. W latach 2007–13 pełniła funkcję sekretarza gminy Jabłonna (powiat legionowski), a od 2013 r. – sekretarza miasta Kobyłka (powiat wołomiński). W wyborach samorządowych w 2014 r. spektakularnie pokonała walczącego o reelekcję burmistrza z PiS, w mieście nazywanym mazowieckim bastionem tej partii.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (maj 2017) wyróżniona tytułem Samorządowiec Roku 2016, przyznanym przez czytelników serwisu PortalSamorzadowy.pl.

Członek komisji rewizyjnej Związku Miast Polskich. Skarbnik Stowarzyszenia Metropolia Warszawa.

Liderka skutecznej kampanii sprzeciwu wobec projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, złożonej do Sejmu bez konsultacji z obywatelami i samorządami. Inicjatorka deklaracji Nic o nas bez nas (luty 2017 r.), w której sformułowała sześć żądań wobec rządu i parlamentu, pierwsze z nich – dotyczące wycofania z Sejmu tzw. ustawy Sasina – zostało już zrealizowane. W deklaracji wskazała m.in. na powszechne oczekiwanie od rządu „unikania arogancji i pychy oraz kierowania się w swojej pracy pokorą, umiarem, roztropnością w działaniu i odpowiedzialnością”. W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy ten postulat okazał się być wyjątkowo na miejscu.

Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku na kierunkach administracja oraz politologia w zakresie służby cywilnej. Ukończyła Akademię Liderów Samorządowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka studiów podyplomowych Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego.

Od urodzenia mieszka w Wołominie. Mężatka, matka dwóch córek.

#NICoNASbezNAS pierwsze podsumowanie [06.02.2017]

Szanowni Państwo! Czas na pierwsze podsumowanie naszej akcji #NICoNASbezNAS. Na wstępie małe przypomnienie historii hasła, które chyba po raz pierwszy w tym kontekście wybrzmiało publicznie w warszawskim dodatku dziennika FAKT.

24 stycznia 2017 r.
http://elzbietaradwan.natemat.pl/235969,artykul-w-fakt-wolomin-dzielnica-warszawy-24-01-2017

– nic o nas bez nas. To podstawowa zasada, która powinna obowiązywać przy podejmowaniu decyzji w sprawach ważnych dla lokalnych społeczności.

25 stycznia 2017 r.
http://natemat.pl/199987,slyszalem-ze-dostali-rozkaz-z-gory-by-za-wszelka-cene-przejac-wolomin-i-nie-tylko-pod-warszawa-huczy-od-plotek

1 lutego 2017 r.
http://elzbietaradwan.natemat.pl/235971,nic-o-nas-bez-nas-01-02-2017

2 lutego 2017 r.
http://elzbietaradwan.natemat.pl/235973,moj-komentarz-do-antyspolecznej-i-antysamorzadowej-ustawy-sasina-02-02-2017

W sprawie projektu ustawy metropolitalnej mówimy zdecydowanie: nic o nas bez nas. Nie było żadnych konsultacji. Z ludźmi trzeba rozmawiać. Wszyscy na to zasługują i na tym polega demokracja, a nie na narzucaniu jedynie słusznych koncepcji.

3 lutego 2017 r.
http://elzbietaradwan.natemat.pl/235975,deklaracja-nic-o-nas-bez-nas-03-02-2017

Czas na prawdziwą dobrą zmianę w samorządach – zmianę, która skończy z dzieleniem Polaków i będzie szanować zasadę, która jest prawem każdego Polaka: „Nic o nas bez nas”.

A teraz przypomnę postulaty sformułowane w deklaracji Nic o nas bez nas. Napisałam, że słusznym żądaniem jest oczekiwanie:

1. Wycofania z Sejmu antyspołecznej i antysamorządowej „ustawy Sasina”. Nie powinna być ona w ogóle przedmiotem obrad.
2. Przeprowadzenia przez rząd uczciwych konsultacji społecznych na temat ustroju miasta stołecznego Warszawy. Autorem nowego projektu powinien być rząd i resort administracji w ścisłej współpracy z samorządami.
3. Włączenia w konsultacje jak najszerszych grup społecznych, reprezentujących wszystkie środowiska lokalne oraz ekspertów.
4. Przedstawienia wszystkich konsekwencji planowanych rozwiązań: prawnych, finansowych, zarządczych i innych, które będą miały wpływ na codzienne życie mieszkańców.
5. Przestrzegania zasady, że ludzi trzeba słuchać – „i młodszych i starszych, i biednych i bogatych”, bo Polska jest naszym wspólnym dobrem.
6. Unikania przez rząd arogancji i pychy oraz kierowania się w swojej pracy pokorą, umiarem, roztropnością w działaniu i odpowiedzialnością.

I na koniec wisienka na torcie, wieczorna wypowiedź posła Jacka Sasina dla Dziennika Gazety Prawnej. :)

Rzecz w tym, że jeśli mieszkańcy mają się na coś zgodzić lub nie, najpierw muszą mieć możliwość się do tego ustosunkować. Na razie mówimy o projekcie, nad którym można dyskutować. Jeśli mamy pytać, to już o konkretne propozycje. (ad. 4) Deklaruję, że będziemy organizować konsultacje z samorządowcami, mieszkańcami i ekspertami. (ad. 3) Ten czas przed nami. Potem będziemy chcieli wrócić do procedowania, być może nad projektem znacząco różnym od tego, który złożyliśmy teraz.(ad. 1) Gdy przyjmiemy projekt, który będzie efektem konsultacji, będzie czas również na to, by być może zastanowić się, czy powinien być przyjęty już tylko sejmową ustawą (ad. 2) - bo nie będzie już kontrowersji i zostanie zaakceptowany - czy też może trzeba będzie pomyśleć nad jakimś procesem akceptacyjnym, być może w drodze referendów. (ad. 5) To przed nami.

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/542006,ustawa-metropolitalna-jacek-sasin-referendum-warszawa-gminy-pis-samorzad.html

Podsumowując, wypowiedź posła Sasina odnosi się w różnym stopniu do 5 z 6 postulatów deklaracji “Nic o nas bez nas”. Co z tego zostanie, zobaczymy. Oczywiście kluczowy pozostaje postulat nr 6. :)

Życzę Państwu dobrej nocy i pamiętajcie - #NICoNASbezNAS! :)

Elżbieta Radwan
Burmistrz Wołomina
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...