O autorze
Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina od grudnia 2014 r. Z samorządem związana od 1995 r. W latach 2007–13 pełniła funkcję sekretarza gminy Jabłonna (powiat legionowski), a od 2013 r. – sekretarza miasta Kobyłka (powiat wołomiński). W wyborach samorządowych w 2014 r. spektakularnie pokonała walczącego o reelekcję burmistrza z PiS, w mieście nazywanym mazowieckim bastionem tej partii.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (maj 2017) wyróżniona tytułem Samorządowiec Roku 2016, przyznanym przez czytelników serwisu PortalSamorzadowy.pl.

Członek komisji rewizyjnej Związku Miast Polskich. Skarbnik Stowarzyszenia Metropolia Warszawa.

Liderka skutecznej kampanii sprzeciwu wobec projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, złożonej do Sejmu bez konsultacji z obywatelami i samorządami. Inicjatorka deklaracji Nic o nas bez nas (luty 2017 r.), w której sformułowała sześć żądań wobec rządu i parlamentu, pierwsze z nich – dotyczące wycofania z Sejmu tzw. ustawy Sasina – zostało już zrealizowane. W deklaracji wskazała m.in. na powszechne oczekiwanie od rządu „unikania arogancji i pychy oraz kierowania się w swojej pracy pokorą, umiarem, roztropnością w działaniu i odpowiedzialnością”. W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy ten postulat okazał się być wyjątkowo na miejscu.

Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku na kierunkach administracja oraz politologia w zakresie służby cywilnej. Ukończyła Akademię Liderów Samorządowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka studiów podyplomowych Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego.

Od urodzenia mieszka w Wołominie. Mężatka, matka dwóch córek.

Więcej kobiet w samorządzie i polityce! - moja refleksja po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 17.05.2017

Z przyjemnością stwierdzam, że Kongres stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Pierwszy raz brałam udział w tym wydarzeniu, którego IX edycja przyniosła Wołominowi wiele dobrego nie tylko w wymiarze promocyjnym, ale także prorozwojowym – liczna delegacja pracowników Urzędu Miejskiego i kierownictwa wołomińskich spółek, uczestnicząc w panelach eksperckich, skorzystała z możliwości poszerzenia wiedzy o dostępnych rozwiązaniach i nawiązania nowych kontaktów.

Podczas #EKG2017 odebrałam również nagrodę Samorządowca Roku, którą traktuję przede wszystkim jako wyróżnienie dla Wołomina, ale też jako symboliczne docenienie roli kobiet w samorządach. Konkurs i głosowanie przeprowadził portalsamorzadowy.pl, będący częścią Grupy PTWP (organizator Kongresu), który odpowiadał merytorycznie za debatę samorządową. W Kongresie uczestniczyłam także jako prelegentka, zabierając głos w debacie o wyzwaniach demograficznych. Głośnym echem w mediach elektronicznych odbiła się sytuacja z panelu o przyszłości samorządu, gdy prezydent Słupska Robert Biedroń odstąpił mi swoje miejsce w debacie, zwracając uwagę, że wszyscy paneliści to mężczyźni.

Świetny gest Biedronia. Zobaczył, że o samorządzie ma dyskutować tylko z mężczyznami i na swoje miejsce zaprosił kobietę

Na szczęście organizatorzy stanęli na wysokości zadania i chwilę później rozmawialiśmy już w komplecie. To zdarzenie pozwoliło zwrócić uwagę mediów i opinii publicznej na fakt, że udział kobiet w różnych gremiach władz samorządowych jest nadal znacznie poniżej 50 procent. Widać to na wszystkich szczeblach samorządu. Również 23-osobowa wołomińska rada miejska ma tylko jedną radną! Dla równowagi w pięcioosobowym kierownictwie gminy mamy cztery kobiety.

Patrząc szerzej widzimy, że na szczęście tendencja jest wzrostowa, co cieszy. Jeszcze dwadzieścia–trzydzieści lat temu nikt nie myślał, że kobiety będą u steru władzy. Kobiety chcą nie tylko być żonami i matkami, ale też wpływać na rzeczywistość swojej Ojczyzny i lokalnych społeczności. W mojej ocenie to jest bardzo dobre zjawisko, ponieważ kobiety większą uwagę zwracają na sprawy społeczne, politykę prorodzinną. Świat idzie naprzód, formalne równouprawnienie jest faktem, ale płeć piękna nadal bywa postrzegana jako słabsza i wrażliwsza. Muszę przyznać, że praca szefa miasta czy gminy tylko pozornie jest łatwa i prestiżowa, w istocie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami, nierzadko potężnym stresem i całkowitym brakiem czasu wolnego, ale my kobiety na tych stanowiskach dajemy radę!


To jej Biedroń ustąpił miejsca, bo nie ma w Polsce wielu takich kobiet. Oto Elżbieta Radwan, która rządzi miastem PiS

Tymczasem nadal w większości instytucji administracji publicznej i samorządowej funkcje kierownicze i reprezentacyjne piastują mężczyźni, obecność kobiet jest zdecydowanie zbyt mała. Wciąż niewiele kobiet obejmuje funkcje prezydentów miast, burmistrzów, wójtów. Dobrze, że to właśnie podczas Kongresu w Katowicach ta kwestia została unaoczniona i wywołana, bo warto o niej dyskutować i zastanawiać się, dlaczego tak jest. Myślę, że wyborcy chętnie zagłosują na mądre kobiety. Pytanie, czy partie polityczne decydujące o kształcie list wyborczych nie utrudniają kobietom uczestnictwa w życiu politycznym i samorządowym?

Po ostatnich wyborach samorządowych pojawiło się więcej kobiet wśród prezydentów polskich miast, co ważne – wszystkie miały męskich poprzedników. Ale tylko jedna kobieta pełni funkcję marszałka województwa, a dwie są prezydentami miast wojewódzkich. Nie sposób nie dostrzegać, że wśród prezydentów, burmistrzów, marszałków, radnych i menedżerów spółek komunalnych zdecydowanie przeważają mężczyźni. Siłą rzeczy mężczyźni dominują także w dyskusji o przyszłości samorządu.

Odbierając nagrodę „Samorządowiec roku 2016” miałam okazję za pośrednictwem ministra Andrzeja Dery zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy, by spotkał się z samorządowcami i porozmawiał o ważnych dla naszej Ojczyzny sprawach.I chociaż minister Dera jeszcze w piątek nie dawał temu pomysłowi większych szans, to w poniedziałek Kancelaria Prezydenta wystosowała zaproszenie m.in. do ogólnopolskich organizacji samorządowych, w tym Związku Miast Polskich, by w formule gabinetowego spotkania dyskusyjnego porozmawiać o bieżących kwestiach związanych z samorządem terytorialnym. Spotkanie zaplanowano na 23 maja. Co z niego wyniknie? Przekonamy się już wkrótce.

W mojej opinii kobiety wprowadzają pewną łagodność, a czasem nawet opamiętanie wśród męskiej części świata polityki. Mam nadzieję, że podczas spotkania z prezydentem Dudą nie zabraknie kobiet samorządowców!

Elżbieta Radwan
Burmistrz Wołomina
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...